IPR Control - ett heltäckande verktyg för dig som vill förenkla det dagliga arbetet med din IP-portfölj
IPR ControlIPR Documents - en överblick i det dagliga arbetet med din IP-portfölj
IPR DocumentsStockholm 26 Nov 2015
Vår kund Exechon med uppfinnaren Karl-Erik Neumann i spetsen har sedan 1985 tillverkat industrirobotar. Nu har han och de andra delägarna sålt företaget och bildat ett nytt bolag tillsammans med världens största företag inom försvarsindustrin Lockheed Martin.
Amerikanska Lockheed Martin har 120.000 anställda och omsätter 400 miljarder kronor. Det nya företaget och dess fabrik placeras i Förenade Arabemiraten. Företaget ska fortsatt tillverka industrirobotar och Boeing och Airbus har redan lagt beställningar. Förutom Neumann har entreprenören och TV-profilen Peter Settman tagit plats i bolagets styrelse, och tillsammans äger de två 10% av det nya bolaget.
Vi på Groth & Co har assisterat Exechon och Karl-Erik Neumann i patentfrågor i närmare 20 år. Vi gratulerar och önskar lycka till med det nya företaget!
Stockholm
Huvudkontor
Alicante
München
Shanghai