Nyhet

Vi välkomnar Mattias Forsblom som ny delägare i Groth & Co

25 september 2025

Lästid: 1 minuter

Vi är mycket glada att Mattias Forsblom i september har blivit ny delägare i Groth & Co.

”Jag är mycket glad att kunna meddela att Groths delägargrupp nu växer med ytterligare en kollega. Från och med idag välkomnar vi Mattias Forsblom som ny delägare i Groth & Co. Med en bred erfarenhet inom sitt område och en skarp analytisk förmåga bidrar Mattias inte bara till våra kunders framgång, utan också till att stärka vår gemensamma utveckling som bolag.”
Carolin Sundkvist, VD, Groth & Co

Mattias är en erfaren patentkonsult med omfattande kunskap inom ett brett spektrum av teknologiska områden – bland annat elektronik, kraftöverföringssystem, telekommunikation, högtrycksbehandlingsutrustning, kraft och automation, informations- och kommunikationsteknologi samt belysning för både hem och yrkesmässigt bruk.

Med en doktorsexamen i teoretisk fysik (2005), där forskningen fokuserade på beräkningsmaterialvetenskap, har han byggt upp en särskild expertis inom materialvetenskap. Han har även fullgjort CEIPI-diplomet i europeisk patentprocess och har lång erfarenhet av att framgångsrikt representera klienter i invändningar och överklaganden inför Europeiska patentverket.

Utöver detta har Mattias arbetat brett med att utarbeta och driva patentansökningar samt varit rådgivare i en mångfald av patent- och IP-relaterade frågor. Hans djupa kunskap och analytiska förmåga gör honom till en värdefull tillgång för både våra kunder och vår fortsatta utveckling som bolag.

Fler nyheter och insikter

  • 16 december 2025| Nyhet|

    Groth & Co:s vd Carolin Sundkvist intervjuad i Bra Affärer

    Skydda ditt företag – från idé till marknad Att bygga ett företag handlar om passion, mod och kreativitet – men också om att skydda det man skapat. För många småföretagare [...]

  • 27 november 2025| Blogg|

    Vad innebär ICANN:s nya toppdomänprogram för varumärkesägare?

    Internet expanderar igen – och den här gången kan förändringen bli historisk. ICANN, den globala organisation som ansvarar för reglerna kring domännamn, förbereder nu en ny ansökningsomgång där företag och [...]

  • 30 oktober 2025| Blogg|

    Från kultklassiker till kassako – kan man väcka ett gammalt varumärke till liv?

    Nostalgi säljer – gamla varumärken är som retrovinyl: de bär historia, känsla och ibland till och med en färdig kundbas. De senaste åren har vi överösts av 80-talsband som vi [...]

Till toppen