Nyhet

Moonlighting Industries AB utvecklar AI-baserad avståndsmätare

2 februari 2023

Lästid: 1 minuter

Logotyp för Moon smart focus

Vi på Groth & Co har glädjen att representera Moonlighting Industries AB – start-up bolaget som har via grundaren Miko Lazic utvecklat en AI-baserad avståndsmätare, Moon Smart Focus, som kontinuerligt mäter avståndet till ögonen på alla skådespelare.

Verktyget är en smart assistent i det utmanande arbetet med att få skärpan perfekt. Vid traditionell filminspelning är det den s k B-fotografen som ansvarar för fokus-dragning och skärpa baserat på att skådespelare och kameror rör sig enligt förutbestämda tejpmarkeringar. Det kräver god planering, noggranna mätningar, god tajming och enastående precision för att hantera riskerna för omtagningar eller missade skådespelarprestationer. Med det nya verktyget sker avståndsmätningarna kontinuerligt vilket minskar tid för mätningar, frigör tid för skådespeleri och möjliggör improvisation och kreativt kameraarbete. Produktiviteten och andelen skarpt filmmaterial ökar signifikant vilket är uppskattat i tider med allt mer tidspress.

Moon Smart Focus har idag börjat användas i storskaliga tv- och filmproduktioner, bl a i SVT:s ”Kronprinsen som försvann”, Lars von Triers “The Kingdom Exodus” och Marvel produktioner i London och LA.

Groth & Co:s patentkonsult Ulf Kärn har representerat Moonlighting Industries i deras patent. Patent har beviljats i Sverige, USA och Kina samt pågående ansökan i Europa och Indien. Jurist Karin Crafoord, Groth & Co, bistår med juridisk rådgivning kring avtalsfrågor och varumärkeshantering.

Fler nyheter och insikter

  • 30 oktober 2025| Blogg|

    Från kultklassiker till kassako – kan man väcka ett gammalt varumärke till liv?

    Nostalgi säljer – gamla varumärken är som retrovinyl: de bär historia, känsla och ibland till och med en färdig kundbas. De senaste åren har vi överösts av 80-talsband som vi [...]

  • 27 oktober 2025| Nyhet|

    Varumärken i den digitala toppdomänvärlden – framtiden för .brand

    I dag är en stark digital identitet avgörande för hur varumärken uppfattas och skyddas. Att äga en egen toppdomän innebär inte bara kontroll över den tekniska infrastrukturen, utan också en [...]

  • 21 oktober 2025| Nyhet|

    Viktig påminnelse: Brittiska varumärken och användning efter den 31 december 2025

    Från och med den 31 december 2025 har det gått fem år sedan Storbritannien lämnade EU. Detta datum markerar en viktig förändring för innehavare av så kallade brittiska clone-varumärken. Efter [...]

Till toppen