Blogg

Kan man verkligen ta patent på mjukvara?

1 augusti 2023

Lästid: 2 minuter

Två personer som samarbetar vid ett skrivbord med laptops och anteckningar.

Det står tydligt i patentlagen att vad som enbart är ett datorprogram aldrig kan anses vara en uppfinning. För att få patent måste man ha en uppfinning. Slutsatsen är följaktligen att man inte kan ta patent på ett datorprogram. Eller kan man det?

Trots att det står i patentlagen att ett datorprogram inte kan vara en uppfinning finns det många patent på datorprogram, vilket gör att det råder stor osäkerhet huruvida datorprogram kan skyddas med patent eller ej. I lagen står det att det som enbart utgör ett datorprogram inte är en uppfinning.

En metod kan vara en uppfinning

En metod som löser ett tekniskt problem på ett nytt sätt är däremot en uppfinning och kan skyddas genom patent. Med dagens teknik implementeras många metoder helt eller delvis genom datorprogram och även en sådan metod kan skyddas med patent.

I ett patent definieras skyddsomfånget av patentkrav. Om patentet avser en metod måste stegen i metoden definieras i patentkraven. Sedan drygt 20 år tillbaka har man bestämt att om ett datorprogram då det körs utför en patenterbar metod så är även själva datorprogrammet i sig patenterbart, eftersom då är uppfinningen inte ”enbart ett datorprogram” utan ett datorprogram som utför en patenterbar metod. Det finns alltså patent där en del av patentkraven skyddar ett datorprogram som då det körs utför en patenterad metod. Sådana patentkrav behöver inte säga något om själva datorprogrammet utan kan definieras genom hänvisning till de patentkrav som skyddar metoden.

Patent på ett dataprogram

Räcker det inte då med att söka patent på metoden? Har man patent på en metod så är det aktören som utför metoden som gör intrång i patentet. Har man patent på datorprogrammet som utför metoden så utgör detta program en vara eller produkt som är skyddad även om den säljs utan att någon utför metoden.

Därför kan det vara intressant att ta patent på både metoden och datorprogrammet. Patentet på metoden hindrar andra aktörer från att utföra metoden och patentet på datorprogrammet hindrar andra aktörer att handla med programmet som vara eller produkt, även om de själva inte kör programmet.

Groth & Co,
Patentavdelningen

Fler nyheter och insikter

  • 30 oktober 2025| Blogg|

    Från kultklassiker till kassako – kan man väcka ett gammalt varumärke till liv?

    Nostalgi säljer – gamla varumärken är som retrovinyl: de bär historia, känsla och ibland till och med en färdig kundbas. De senaste åren har vi överösts av 80-talsband som vi [...]

  • 27 oktober 2025| Nyhet|

    Varumärken i den digitala toppdomänvärlden – framtiden för .brand

    I dag är en stark digital identitet avgörande för hur varumärken uppfattas och skyddas. Att äga en egen toppdomän innebär inte bara kontroll över den tekniska infrastrukturen, utan också en [...]

  • 21 oktober 2025| Nyhet|

    Viktig påminnelse: Brittiska varumärken och användning efter den 31 december 2025

    Från och med den 31 december 2025 har det gått fem år sedan Storbritannien lämnade EU. Detta datum markerar en viktig förändring för innehavare av så kallade brittiska clone-varumärken. Efter [...]

Till toppen