Nyhet

Vi välkomnar Mattias Forsblom som ny delägare i Groth & Co

25 september 2025

Lästid: 1 minuter

Vi är mycket glada att Mattias Forsblom i september har blivit ny delägare i Groth & Co.

”Jag är mycket glad att kunna meddela att Groths delägargrupp nu växer med ytterligare en kollega. Från och med idag välkomnar vi Mattias Forsblom som ny delägare i Groth & Co. Med en bred erfarenhet inom sitt område och en skarp analytisk förmåga bidrar Mattias inte bara till våra kunders framgång, utan också till att stärka vår gemensamma utveckling som bolag.”
Carolin Sundkvist, VD, Groth & Co

Mattias är en erfaren patentkonsult med omfattande kunskap inom ett brett spektrum av teknologiska områden – bland annat elektronik, kraftöverföringssystem, telekommunikation, högtrycksbehandlingsutrustning, kraft och automation, informations- och kommunikationsteknologi samt belysning för både hem och yrkesmässigt bruk.

Med en doktorsexamen i teoretisk fysik (2005), där forskningen fokuserade på beräkningsmaterialvetenskap, har han byggt upp en särskild expertis inom materialvetenskap. Han har även fullgjort CEIPI-diplomet i europeisk patentprocess och har lång erfarenhet av att framgångsrikt representera klienter i invändningar och överklaganden inför Europeiska patentverket.

Utöver detta har Mattias arbetat brett med att utarbeta och driva patentansökningar samt varit rådgivare i en mångfald av patent- och IP-relaterade frågor. Hans djupa kunskap och analytiska förmåga gör honom till en värdefull tillgång för både våra kunder och vår fortsatta utveckling som bolag.

Fler nyheter och insikter

  • 1 juli 2026| Nyhet|

    Groth & Co certifierade som Great Place to Work för tredje året i rad

    Groth & Co har för tredje året i rad blivit certifierade som Great Place to Work. Certifieringen bygger på årets medarbetarundersökning, som genomfördes under juni tillsammans med Great Place to [...]

  • 29 juni 2026| Nyhet|

    Groth & Co firar över tio år som IP STARS-rankad byrå

    Groth & Co är mycket glada över att återigen ha uppmärksammats i den internationella rankingen MIP IP STARS 2026. I år har vi dessutom tilldelats den särskilda utmärkelsen 10+ IP [...]

  • 25 juni 2026| Blogg|

    När produkten förändras efter patentansökan – så undviker du fallgropar

    Många unga teknikbolag väljer att söka patent tidigt, ibland till och med innan prototypstadiet. Ett tidigt ansökningsdatum kan vara avgörande om man avser att visa sin uppfinning för investerare, kunder, [...]

Till toppen