Nyhet

Viktig påminnelse: Brittiska varumärken och användning efter den 31 december 2025

21 oktober 2025

Lästid: 1 minuter

Från och med den 31 december 2025 har det gått fem år sedan Storbritannien lämnade EU.

Detta datum markerar en viktig förändring för innehavare av så kallade brittiska clone-varumärken. Efter detta datum går det inte längre att hänvisa till användning av EU-varumärken som bevis för faktisk användning eller renommé i Storbritannien för dessa brittiska clone-registreringar (registreringar som börjar med prefixet 009 eller 008).

Detta innebär att brittiska clone-varumärken som inte har använts i Storbritannien under de senaste fem åren riskerar att helt eller delvis hävas på grund av bristande användning. Konsekvensen kan bli att innehavaren förlorar möjligheten att försvara sina rättigheter i brittiska domstolar eller att använda sina registreringar i invändnings- och ogiltighetsförfaranden hos UK Intellectual Property Office (UKIPO).

Vad bör du som varumärkesinnehavare göra?

Vi rekommenderar alla varumärkesinnehavare att:

  • Se över sina brittiska clone-registreringar och bedöma om varumärkena har använts i Storbritannien under de senaste fem åren.
  • Utvärdera framtida planer för användning på den brittiska marknaden.
  • Vidta åtgärder i god tid – om ett varumärke inte har använts, men skyddet önskas behållas, kan det vara klokt att påbörja faktisk användning i Storbritannien eller överväga att lämna in nya ansökningar för att säkra sina rättigheter framöver.

Hos Groth & Co följer vi utvecklingen noggrant och bistår gärna med rådgivning kring hur du bäst skyddar och bevarar dina varumärkesrättigheter – både i Storbritannien och inom EU.

Fler nyheter och insikter

  • 3 februari 2026| Nyhet|

    Ny lag stärker skyddet för tekniska företagshemligheter

    Regeringens lagförslag om ett förstärkt straffrättsligt skydd för tekniska företagshemligheter har antagits av riksdagen. Den nya lagen innebär att det från och med 1 januari 2026 är straffbart att olovligen [...]

  • 30 januari 2026| Blogg|

    Transparency at the UPC: Why Public Access to Case Files Matters

    Since the Unified Patent Court (UPC) opened its doors in June 2023, it has fundamentally reshaped the European patent litigation landscape. By offering a centralized forum for disputes relating to [...]

  • 16 december 2025| Nyhet|

    Groth & Co:s vd Carolin Sundkvist intervjuad i Bra Affärer

    Skydda ditt företag – från idé till marknad Att bygga ett företag handlar om passion, mod och kreativitet – men också om att skydda det man skapat. För många småföretagare [...]

Till toppen