Nyhet

Christian Hafner ny patentchef på Groth & Co!

5 maj 2025

Lästid: 1 minuter

Person står utomhus med byggnader och himmel i bakgrunden.

Christian har lång erfarenhet som European Patent Attorney inom branschen och har under åren byggt upp gedigen kunskap och strategisk insikt inom immaterialrätt, inte minst inom AI. Hans kombination av branschkunskap och ledarskap gör honom till ett starkt tillskott i vår fortsatta satsning på att leverera högsta kvalitet till våra kunder.

Vår VD, Carolin Sundkvist, kommenterar:

”Christian Hafners förståelse för både vår verksamhet och branschens föränderliga landskap gör honom till helt rätt person för att leda vår patentavdelning. Jag ser fram emot att med Christians kompetens kunna förfina och utveckla våra lösningar för att möta och stödja våra kunders varierande behov.”

Utnämningen är ett viktigt steg i vår ambition att växa och utvecklas vidare – tillsammans med några av branschens främsta experter.

Vi ser mycket fram emot samarbetet med Christian Hafner i hans nya roll på Groth & Co!

Fler nyheter och insikter

  • 14 april 2026| Nyhet|

    WIPO lanserar ny samling av rättspraxis inom företagshemligheter

    World Intellectual Property Organization (WIPO) har lanserat WIPO Lex Trade Secrets Case Law Collection, en ny digital resurs som samlar rättsfall från olika jurisdiktioner med fokus på skydd av företagshemligheter. [...]

  • 27 mars 2026| Blogg|

    Färgvarumärken i EU – kan en färg skyddas som varumärke?

    Varumärken innehåller ofta färger. Men kan en färg i sig fungera som ett varumärke? De flesta av oss känner intuitivt igen vissa färger som kopplade till specifika produkter eller företag. [...]

  • 23 mars 2026| Nyhet|

    Skydda det du skapar – minska risken för piratkopior

    Att bygga ett varumärke inom mode, design eller konsumentprodukter kräver mer än en bra idé. Det kräver tid, mod och konsekvent arbete med form, kvalitet och berättelse. När produkter kopieras [...]

Till toppen